UPOZNAJMO ŠTITASTU ŽLIJEZDU

Štitasta žlijezda je malena žlijezda, veličine oko trideset grama, koja se nalazi s prednje strane vrata. Pri spomenu štitaste žlijezde većina ljudi pomisli na žlijezdu koja reguliše metaboličku potrošnju energije u organizmu, i zaista, to je jedna od njenih važnih funkcija. No manje je poznato da je štitasta žlijezda važna za normalno funkcioniranje svake stanice u tijelu, što je velika uloga za tako malenu žlijezdu.

 

Štitasta žlijezda određuje kako ćemo proizvesti i iskoristiti tjelesnu energiju, utiče na rad mozga, na san, raspoloženje i na još mnogo toga. Nije stoga čudo da nam problemi prouzrokovani štitastom žlijezdom mogu uveliko uticati na kvalitet života. Poremećaji štitaste žlijezde češće se javljaju kod žena nego kod muškaraca, ali  dobra je vijest ta da se promjenom životnog stila može uticati na njeno dugoročno zdravlje.

Kako štitasta žlijezda funkciše?

Štitasta žlijezda se sastoji od brojnih malenih folikula (mjehurića) ispunjenih želatinoznom masom koja sadrži hormone štitaste žlijezde. Njihova proizvodnja kreće od dijela mozga koji se naziva hipotalamus. Kada hipotalamus ustanovi da tijelo treba više hormona štitaste žlijezde, on šalje signale hipofizi, obližnjoj žlijezdi, i stimulira je na lučenje tireoidnog stimulirajućeg hormona (TSH) kako bi time signalizirala štitastoj žlijezdi da se treba aktivirati.

Štitasta žlijezda tada proizvodi niz hormona koji se razlikuju po sadržaju joda, a najvažniji su tiroksin ili tetrajodtironin (T4) i trijodtironin (T3). Hormon T3 je aktivniji oblik hormona štitaste žlijezde, a nastaje pretvaranjem iz hormona T4, što se većinom odvija izvan štitaste žlijezde, u jetri i bubrezima. Vladaju li u organizmu idealni uslovi, T4 će se pravilno pretvarati u T3, no ako uslovi nisu optimalni, umjesto njega proizvodit će se nedjelotvorni T3, tzv. reverzni trijodtironin (rT3).

Dakle, kad je tijelu potrebno više hormona štitaste žlijezde, ta žlijezda izlučuje T4 u krvotok, odakle T4 i hormoni koji nastaju iz njega mogu djelovati na sve stanice u tijelu.

Djelovanje štitaste žlijezde

Djelovanje štitaste žlijezde

Hormoni štitaste žlijezde djeluju na niz organa i sastava u organizmu:

  • određuju brzinu kojom se u tijelu odvijaju metabolički procesi
  • potiču normalan rast i obnavljanje kosti
  • utiču na brzinu otkucaja srca i proizvodnju energije koja je važna za rad mišića
  • ubrzavaju izlučivanje probavnih sokova te pospješuju peristaltiku crijeva
  • pomažu jetri da iz krvi uklanja višak triglicerida i LDL kolesterola (tzv. štetni kolesterol)
  • djeluju na središnji živčani sustav i potiču kognitivne funkcije
  • održavaju tjelesnu temperaturu